Палата податкових консультантів України
Про професію
Хто такий податковий
консультант, вимоги, перелік і
вартість послуг та ін.
Семінари/Вебінари
Семінар «Актуальні питання опо
даткування податкова лібералі
зація» 4 Грудня 2015 р.
Новини
Найважливіші новини Палати
податкових консультантів
Питання
Актуальні питання

Хто такі податкові радники (консультанти)?

Це одна із найбільш престижних та високоплачуваних професій у багатьох країнах світy.

Податковий радник (консультант) - це спеціаліст у галузі фінансового обліку, податкового законодавства та пов'язаних із ним галузях. Основна ціль його діяльності – це мінімізація ризиків юридичних та фізичних осіб у сфері оподаткування...

Cемінар «Актуальні питання оподаткування: податкова лібералізація»

Податкова лібералізація: що пропонує проект закону №3357? Найсвіжіші роз'яснення та відповіді на всі технічні питання від наших експертів!

З гордістю повідомляюємо, що Палата податкових консультантів кропіткою роботою та командними зусиллями завершила грант ICAP Єднання.
Безмежно вдячні за можливість працювати над таким цікавим проектом.
Далі тільки більше.

Хто такі податкові радники (консультанти)?

Це одна із найбільш престижних та високоплачуваних професій у багатьох країнах світy.

Податковий радник (консультант) - це спеціаліст у галузі фінансового обліку, податкового законодавства та пов'язаних із ним галузях...

Слідами бенефіціара


Концепція бенефіціарного власника з'явилася у вітчизняному законодавстві, як відомо, завдяки бажанню податкових органів знайти... ефективний інструмент боротьби...

Інтерв'ю с Головою Палати податкових консультантів Киргизстана


Стаття доступна в російській редакції...

12 кроків припинення діяльності Благодійного фонду


Закономірно, що на етапі припинення діяльності громадської організації чи благодійного фонду можуть виникати ряд питань...

МАГІСТР ЄВРОПЕЙСЬКОГО ПОДАТКОВОГО ПРАВА – НІДЕРЛАНДСЬКА РЕАЛЬНІСТЬ УКРАЇНЦЯ

Бесіда зі студентом Міжнародного Податкового Центру Лейдена, Олексієм Сидориним

ДОВІДКА:

 Олексій Сидорин закінчив економічний факультет КНУ ім. Шевченка у 2013 році за спеціальністю “Фінанси”. Свою професійну діяльність розпочав у компанії великої четвірки  «Делойт». Протягом останнього року працював податковим консультантом  у Мрія Агрохолдинг, міжнародній консалтинговій компанії «Mazars» та ПАТ «Миронівський  хлібопродукт».

У 2015 році, Олексій вступив до Міжнародного Податкового Центру Лейдена (Лейденський університет, є найстарішим університетом Нідерландів і одним із найстаріших в Європі) за спеціальністю «Європейське податкове право». Попереду у нього ще 9 напружених місяців поглибленого навчання за програмою «Магістр з перспективних досліджень у сфері європейського податкового права». 

Міжнародний Податковий Центр Лейдена – унікальна можливість для юристів та економістів, які зацікавлені в розширенні своїх знань з теорії та практики міжнародного податкового права - розповідає Олексій.

Моя програма не лише для випускників вузів, навчання яких передбачало вивчення податкового курсу, а й тих, хто нещодавно закінчив юридичну школу (або отримав ступінь магістра в галузі економіки чи бізнесу) та/або отримав кілька років досвіду роботи в податковій практиці. Засновником програми є професор міжнародного та європейського податкового права юридичного факультету Лейденського університету - Шюерд Даума .

Олексію, Ваша кар’єра є і так вражаючою – адже робота в одній із компаній Big4 – мрія багатьох молодих спеціалістів. Окрім того,  навчання в Лейдені – це теж висока планка, яка підтверджує бажання зростати як фахівець у сфері оподаткування. Що найбільше спонукало Вас продовжити навчання і тим більше за кордоном?

Перш за все, мотивацією стала можливість після навчання працевлаштуватися в одній із європейських країн, і можливість на практиці застосувати досвід роботи там. Звичайно ж, я прагнув і до вдосконалення практичних навичок у сфері податкового права, адже, на жаль, в Україні відсутній підхід застосування case law (прецедентне право), на основі якого зараз вирішуэться ряд спорів щодо оподаткування. Відсутні і механізми гармонізації податкового законодавства характерні для країн членів ЄС, які, я сподіваюсь, незабаром, очікують і Україну на її шляху до ЄС.

Звідки Ви дізналися про навчальну програму?

Зі мною в «Делойт» працювала співробітниця, яка там навчалася. Я бачив її професіоналізм, за який вона була вдячна Лейдену. Тому я сказав собі: «Як пощастить, так і буде!», і вирішив, що спробую. Ось…Я спробував, при чому, також подався на отримання стипендії “Scholarship” і отримав її.

Ви отримали повну знижку (“Full Scholarship”)? Що потрібно для отримання знижки? Чи є можливість взагалі безкоштовно навчатися у Міжнародному Податковому Центрі Лейдена?

Навчальний курс є платним, і його вартість становить 19 тис. євро (це навіть для Нідерландів дуже висока вартість навчальної програми – вона однакова і для студентів з країн ЄС, і для вихідців з інших країн). Я отримав знижку у розмірі 10 тис. євро, тобто більш, ніж половину вартості навчання за спеціальністю «Європейське податкове право». Додатково можна знайти інші стипендійні програми, які можуть оплатити вартість навчання. У нас на курсі деякі студенти (особливо, із країн Азії) отримали такі стипендії.

Цікаво, на який термін передбачений навчальний курс? Це рік або два?

Навчальна програма розрахована на один рік, складається із десяти місяців курсів (вересень-червень) і двох місяців досліджень та написання письмової роботи (“Thesis”) (липень-серпень).

Чи є обов’язковим виїзд з країни після закінчення навчання (такі вимоги є у стпипендійних програмах США, наприклад)?

Вимоги щодо виїзду присутні, але в Нідерландах існує правило – якщо ти отримуєш ступінь магістра, то маєш право отримати інший дозвіл на постійне проживання в країні протягом ще одного року для пошуку роботи.

Якби перед Вами постало питання - працевлаштуватися у компанію із Big4 в Україні чи в Нідерландах, яким би був Ваш вибір?

Я би спробував, звичайно, в Нідерландах. Цікаво побачити як там працює Big4 на практиці. Тому що, я вже зараз бачу, що бізнес-процеси у них структуровані по-іншому. Справа в тому, що в Україні, окремі відділи цих компаній працюють переважно інтегровано – це є ефективним у випадку із порівняно невеликою кількістю працівників в українських BIG4. У Нідерландах же, кожен департамент іноді настільки чисельний, що це свого роду окрема компанія всередині більшої. Працівники іноді не знайомі один із одним. Для прикладу, люди можуть працювати протягом 10 років в одній компанії, при цьому не знаючи один одного.

Олексію, розкажіть будь ласка, коротко про навчальну програму? Які курси запам’яталися на сьогодні найбільше?

Наша програма розрахована на два навчальних семестри та включає 10 обов’язкових курсів. На сьогодні, одними із найбільш вагомих та практичних для мене є курси «Угоди про уникнення подвійного оподаткування», та “Прецедентне податкове право ЄС”, кожен з яких тривав по 1,5 місяці. Перший курс був спрямований на детальне вивчення особливостей OECD моделі конвенції про уникнення подвійного оподаткування разом із коментарями до неї, та імплементації їх на практиці з реальними кейсами. Курс “Прецедентне податкове право ЄС” розкриває те які наразі в межах ЄС існують правила оподаткування фінансово-економічних відносин між суб’єктами як країн-членів, так і їх відносин із суб’єктами інших країн. Всі ці правила є результатом старанної роботи Європейського суду (ECJ) у галузі інтерпретації європейських свобод в розрізі оподаткування, а саме рішень прийнятих ним, які стають “законом” для всіх країн-членів ЄС.

Дуже цікавим також є курс «Основи міжнародного податкового права» (триває три тижні), в основному це теоретичний курс: як працює механізм уникнення подвійного оподаткування у світі, які принципи, методи, як розраховується податковий кредит тощо. Проте він досить інтенсивний, складається з трьох дисциплін, на освоєння кожної передбачено 1-2 тижні, в кінці кожного складається іспит.

Не можу також не відзначити курс «Основи європейського права», який був особливо корисним для мене як для фінансиста за першою освітою. Власне, юридичний напрямок – для мене окремий пріоритет.

Ні для кого не секрет, що розуміння студентами тієї чи іншої теми, в основному залежить від викладачів, способу викладання. Що ви можете сказати щодо викладання в Лейдені?

Курси програми читають викладачі юридичного факультету Лейденського університету, професори-директора програм нашого центру, відомі професори як з Нідерландів, так із-за кордону разом із першокласними юристами-практиками.
Що стосується, способу викладання – матеріал дається до лекції і уже на лекції ведеться обговорення, наприклад, по прецедентному податковому праву дається книга, яка містить 6 000 сторінок, майже стільки ж займають коментарі до Модельних конвенцій, при чому ці книги щороку оновлюються викладачами і збільшується в об’ємі, додаються нові рішення/законодавство/коментарі тощо. Люди, які тут навчалися користуються ними протягом усього життя.

Дають дійсно багато матеріалу, осягнути який протягом навчального процесу фізично дуже важко, але ці матеріали залишаються у нас і ми усе життя маємо можливість їх використовувати, адже інформація є фундаментальною. Навчання побудоване таким чином, щоб сформувати загальний світогляд податкового юриста, вміння логічно мислити і аналізувати проблемне питання за допомогою специфічних теоретичних методів та набутих практичних знань.

Знаєте, що саме цікаве, що ці знання вкладаються в голову таким собі суцільним багажем, що ти навіть не знаєш як дізнався про це. Дуже по-своєрідному побудована навчальна програма, яка, чесно кажучи, вимагає надзвичайно багато зусиль і уваги від студента, але, безумовно, варта цього.

Цікаво, як у Вас іспити відбуваються?

Зізнаюсь, іспити здати важко. Деякі іспити тривалістю 4 або 5 год – це справжній тест на витривалість. Кожному студенту даються, зазвичай, практичні завдання - кейси, які необхідно вирішити в рамках європейського податкового права, OECD моделі. Для підготовки до іспиту надається декілька днів, в цей час я зазвичай починаю структурувати інформацію, яка накопичилась за навчальний період. Авжеж, куратори курсу, або самі викладачі проводять узагальнюючі лекції у форматі питання-відповідь, що є надзвичайно корисним. Також протягом будь-якого курсу ти можеш звернутися з питанням до викладача і він із задоволенням пояснить проблемні моменти. Наразі, нас п’ятеро людей в групі, тому навіть  кожна лекція має формат дискусії і вільного спілкування на тему. Нам простіше в плані освоєння інформації, так як в групі із 50 осіб (як за іншим напрямком “Міжнародне податкове право”) лектор не в змозі приділити увагу кожному.

Очевидно, курс викладається англійською. Наскільки важко вчитися, залежно від національності?

Так, звісно англійською. Чесно кажучи, усі студенти – іноземці, тобто тут не навчаються голландці або ж британці, тим більше, порівняно мало людей із ЄС. Переважно – це близько 70-80% латиноамериканців та людей з Азії.

Дуже цікавим є практика нашого центру, що кожного року за студентами закріплюється п’ятеро випускників попереднього року – аби ті допомагали новим студентам у навчанні. Вчитися важко, але цікаво, адже теми лекцій надзвичайно актуальні з ретельно проробленим балансом між теорією і практикою.

Наш центр це надзвичайно вишукане місце в центрі  м. Лейден, на каналі, у вигляді 5-ти поверхового приватного будинку аутентичного голландського вигляду, всередині перебудованого для цілей навчання,  повністю у розпорядженні  студентів Міжнародного податкового центру Лейдена (у кожного свій персональний ключ).

Чи рекомендували б Ви дану навчальну програму людям, які хотіли б навчатися?

Якщо у них є інтерес та бажання розвиватися у цьому напрямі, то безумовно так. Щодо мене, я такої освіти ще не бачив, та і не чув про такі навчальні підходи, формат, віддачу. Звичайно, вчитися нелегко, проте під час навчання студентам надається безліч інструментів, щоб виконати поставлену задачу, а головне, виконати її правильно, із розумінням справи, та при цьому максимально врахувати усі деталі, тонкощі індивідуальної ситуації. Таку методику Міжнародний Податковий Центр Лейдена розвиває протягом багатьох років, вона є дуже ефективною та водночас унікальною. Усі, хто проходив тут навчання  використовують цей досвід кожен день.

Дякуємо Олексію за цікаву розповідь та бажаємо професійних звершень на міжнародній податковій арені!

 

Бесіду вели Олена Гуменюк та Наталія Повтарь

 

 


Fatal error: Class CToolsCssCache contains 1 abstract method and must therefore be declared abstract or implement the remaining methods (DrupalCacheInterface::__construct) in /home/ppk/ppk.org.ua/www/sites/all/modules/ctools/includes/css-cache.inc on line 52