Палата податкових консультантів України
Про професію
Хто такий податковий
консультант, вимоги, перелік і
вартість послуг та ін.
Семінари/Вебінари
Семінар «Актуальні питання опо
даткування податкова лібералі
зація» 4 Грудня 2015 р.
Новини
Найважливіші новини Палати
податкових консультантів
Питання
Актуальні питання

Хто такі податкові радники (консультанти)?

Це одна із найбільш престижних та високоплачуваних професій у багатьох країнах світy.

Податковий радник (консультант) - це спеціаліст у галузі фінансового обліку, податкового законодавства та пов'язаних із ним галузях. Основна ціль його діяльності – це мінімізація ризиків юридичних та фізичних осіб у сфері оподаткування...

Cемінар «Актуальні питання оподаткування: податкова лібералізація»

Податкова лібералізація: що пропонує проект закону №3357? Найсвіжіші роз'яснення та відповіді на всі технічні питання від наших експертів!

З гордістю повідомляюємо, що Палата податкових консультантів кропіткою роботою та командними зусиллями завершила грант ICAP Єднання.
Безмежно вдячні за можливість працювати над таким цікавим проектом.
Далі тільки більше.

Хто такі податкові радники (консультанти)?

Це одна із найбільш престижних та високоплачуваних професій у багатьох країнах світy.

Податковий радник (консультант) - це спеціаліст у галузі фінансового обліку, податкового законодавства та пов'язаних із ним галузях...

Слідами бенефіціара


Концепція бенефіціарного власника з'явилася у вітчизняному законодавстві, як відомо, завдяки бажанню податкових органів знайти... ефективний інструмент боротьби...

Інтерв'ю с Головою Палати податкових консультантів Киргизстана


Стаття доступна в російській редакції...

12 кроків припинення діяльності Благодійного фонду


Закономірно, що на етапі припинення діяльності громадської організації чи благодійного фонду можуть виникати ряд питань...

ВИХІД У ШИРОКЕ ПЛАВАННЯ: НОВА ПРОФЕСІЯ ПОДАТКОВОГО КОНСУЛЬТАНТА НАБИРАЄ ОБОРОТІВ

ВИХІД У ШИРОКЕ ПЛАВАННЯ: НОВА ПРОФЕСІЯ ПОДАТКОВОГО КОНСУЛЬТАНТА НАБИРАЄ ОБОРОТІВ

Українські фахівці потребують окремий закон про податкове консультування – аби правила гри між державою, бізнесом та професійним середовищем були чіткі та зрозумілі

Ускладнення та постійна зміна податкового законодавства, запити бізнесу на пошук кваліфікованих фахівців у сфері оподаткування, посилений контроль держави щодо дотримання вимог податкової системи – це далеко невичерпний перелік, що зумовлює розвиток ролі податкового консультанта. Адже хто як не податковий консультант, розуміє усі тонкощі податкового планування та оптимізації податків?

Послуги податкового консультанта сприяють не лише вирішенню управлінських проблем платника податків, а й взаєморозумінню контролюючих органів в особі держави та ефективній їх роботі. Саме тому дана професія має викликати інтерес зі сторони держаних органів влади, які можуть забезпечити правову основу діяльності професії податкового консультанта.

Сьогодні в Україні сфера діяльності, компетенції податкових консультантів, їх права та принципи здійснюваної ними діяльності не мають спеціального законодавчого регулювання. Оскільки інститут податкового консультування України знаходиться на етапі зародження, важливим є звернення до міжнародного досвіду регулювання діяльності податкового консалтингу.

Як правило, професія податкового консультанта або урегулювана спеціальним законом (це називається державним регулюванням) або ж саморегулівна. Країнами-представниками першого напрямку є Японія, Австрія, Угорщина, Німеччина, Киргизстан, Італія, Польща, Словаччина, Франція, Хорватія, Чеська Республіка, Люксембург і Португалія. У цих країнах діє закон про податкове консультування та функціонує як мінімум по одному професійному об’єднанню, яке підтримує його провадження та здійснює контроль за виконанням.

На початку 90-их спеціальні закони про дану професію були прийняті у Чехії та Словачинні (1992 р.), пізніше у Польщі (1997 р.). Найстарішим можна назвати законодавчий акт про податкове консультування Німеччини, де професія відноситься до числа самозайнятих/вільних професій (Freien Berufen) – закон про податкове консультування у них діє з 1962 року.

Послуги податкових консультантів Німеччини користуються значним попитом серед населення: якщо в 1970 році чисельність податкових консультантів становила близько 26 000 фізичних осіб та 317 юридичних осіб, то уже в 2014 році послуги з податкового консультування надавали 81 000 фізичних осіб і 9039 юридичних осіб.

Зрозуміло, що наведена статистика підтверджує і рівень довіри до якості послуг податкових консультантів зі сторони платників податків у Німеччині. Виходячи з цього, можна стверджувати про ефективність системи державного регулювання, яка існує 53 роки та визначає кваліфікаційні вимоги, професійну відповідальність, єдині для всіх правила здійснення діяльності сфери податкового консультування.

До країн із саморегулівною системою податкового консультування належать Бельгія, Великобританія, Голландія, Ірландія, Іспанія, Фінляндія, Швейцарія тощо. Така система не передбачає спеціального закону, що регулює діяльність податкових консультантів, а тому професійні об’єднання діють виключно на основі поставлених ними правил і норм. Зазначимо, що саморегулівній системі властиві такі ризики як непрофесіоналізм податкових радників, безвідповідальність, відсутність реального контролю сфери податкового консалтингу, конфлікт інтересів різних професійних організацій тощо.

У зарубіжній практиці велику роль у становленні інституту податкового консультування відіграють організації, які здійснюють сертифікацію діяльності податкових консультантів, їх підготовку та перепідготовку. Так, Польська палата податкових консультантів налічує близько 9 000 сертифікованих податкових консультантів, чеська – близько 4 000, словацька – 1000 осіб (за даними сайту Європейської конфедерації податкових консультантів).

Для розуміння більш цілісної картини щодо кількості податкових консультантів у світі, розглянемо їх співвідношення до кількості населення: у Чехії на 100 000 осіб припадає 38 податкових консультантів, у Польщі – 23, та у Словаччині – 15.

Скажімо, у Німеччині, де загальна кількість податкових консультантів, не враховуючи юридичних осіб – майже 81 000, на 100 000 осіб припадає 96 консультантів. Також варто відмітити існування Європейської конфедерація податкових консультантів, яка об'єднує 26 національних організацій з 21 країни Європи, що представляють більше ніж 100 000 податкових консультантів, місією якої є захист професійних інтересів та забезпечення якості наданих послуг платникам, а також сприяння координації національних законів, що регулюють професію податкового консультанта.

Як свідчить міжнародний досвід, правове регулювання сфери податкового консалтингу є необхідним, адже по-перше, дає можливість забезпечити населення якісними податковими послугами. Так, наприклад, в Польщі, щоб стати податковим консультантом необхідно мати вищу освіту з будь-якої спеціальності та 2-річний стаж роботи у податкового консультанта або в податковій службі. Закон про податкове консультування Словаччини вимагає вищу освіту з будь-якої спеціальності і 5-річний стаж роботи в сфері економіки. Важливо відмітити досвід Німеччини – вища освіта в галузі економіки та права та 2-3-річний стаж роботи у податкового консультанта чи податкової служби.

Важливим є те, що якщо в будь-якій із вище згаданих країн претендент відповідає вимогам, йому необхідно пройти випробування, склавши іспит для отримання статусу податкового консультанта. По-друге, притягти до дисциплінарної відповідальності за порушення професійних обов’язків. У Польщі це – попередження, заборона займатися професійною діяльністю терміном від 6 місяців до 3-х років, а також вилучення із Реєстру податкових консультантів.

Що стосується Чеської Республіки та Словаччини, то за порушення правил професійної спільноти податкових консультантів, винуватця чекає письмове попередження, заборона надавати податкові послуги до одного року та вилучення із реєстру податкових консультантів.

В Україні послуги податкового консалтингу користуються значним попитом. Провідними міжнародними компаніями з надання податкових послуг є Deloitte, EY, KPMG, PwC, Baker & McKenzie, DLA Piper, KM Partners, Tax Terra, Avellum Partners, OMP, Jurimex та ряд інших. У 2015 році компанію «Делойт» визнано провідною у сфері надання послуг з оподаткування за оцінкою International Tax Review (Довідник провідних міжнародних постачальників послуг у сфері оподаткування).

Українські компанії, розширюючи свій спектр послуг, закономірно включають і податковий консалтинг. Ринок послуги замовляє, і закономірно ставить питання якості отриманих послуг.

Дуже невеликий відсоток юристів, аудиторів, бухгалтерів, які надають послуги з податкового консультування мають спеціальну освіту чи проходили спеціальні курси по фінансовому праву і т.п.

Запровадження спеціального закону в Україні про податкове консультування може допомогти:

·        гарантувати якість послуг з податкового консультування, які отримує бізнес;

·        встановити відповідальність за неякісно надані послуги (наприклад, дисциплінарну.. або навіть із введенням обов’язкового страхування професійних ризиків);

·        забезпечити високий професійний рівень спеціалістів, які будуть включені до Реєстру податкових консультантів, надати їм ресурс та організацію, яка буде постійно проводити тренінги і семінари (податкове право так часто змінюється… і не тільки в Україні);

·        захистити самих податкових консультантів і гарантувати їм професійну таємницю, а також виключне право на використання титулу/статусу «податковий консультант» (хто із толкових професіоналів не радітиме додатковій професійній перевазі?);

·        налагодити конструктивний діалог між владою, професійною спільнотою та платниками податків (податкова культура від того тільки виграє в Україні вцілому).

Цікаво чи на рівні парламенту та уряду є готовність урегулювати потребу ринку по інституалізації податкового консультування? Ідея хороша і актуальна. Хоча у нас, якщо є цікава ідея, то обов’язково є ті, хто до грошових потоків, які генеруються нею, прилаштують свій краник (так це відбулося у нас із декількома професіями). Навряд чи це вдасться із такою сильною професійною спільнотою, як податкові консультанти.

 

 

ОЛЕНА ГУМЕНЮК

Спеціально для Палати податкових консультантів

 

 


Fatal error: Class CToolsCssCache contains 1 abstract method and must therefore be declared abstract or implement the remaining methods (DrupalCacheInterface::__construct) in /home/ppk/ppk.org.ua/www/sites/all/modules/ctools/includes/css-cache.inc on line 52