Звертаємо увагу на важливі поправки до стандартів бухгалтерського обліку, які впливають на оподаткування.
Як Ви пам'ятаєте, органи податкової служби роблять спроби обкласти податками довгострокові безвідсоткові позики, наприклад між підприємствами - платниками податку на прибуток, на суму ринкових відсотків у позичальника (за допомогою механізму дисконтування). Мовляв він отримує дохід у вигляді ринкової ставки відсотків, які фактично не платить.
Ми критикували даний підхід на тій підставі, що положення бухгалтерського обліку, на які посилається податкова служба, стосуються тільки низькопроцентної, але не стосуються безпроцентної позики. І судова практика підтверджує поки нашу правоту.
Загалом, Мінфін в цій ситуації вирішив підкоригувати положення бухгалтерського обліку, зокрема, П (С) БО 11 «Зобов'язання» та П (С) БО 10 «Дебіторська заборгованість».
В результаті довгострокові безпроцентні позики (які так полюбилися нашому бізнесу з незапам'ятних часів) призводять до виникнення доходу у позичальника.
Чи можна якось вирішити цю проблему?
Поки нам в голову приходить простий рецепт для внутрішньогрупового фінансування - давати позики на термін до 12 місяців і вчасно їх повертати.
Також є варіант надавати позику з невизначеною датою повернення або з поверненням «на вимогу» - в такому випадку, їх теж не можна класифікувати як довгострокові.
А що Ви думаєте з цього приводу?
Віталій Смердов, за участю Дмитра Михайленка та Руслани Біланчук