Шановні панове,
ДПС України у ІНК №2457/6/99-00-05-06-02-06/ІПК від 17.06.2020 року видала роз'яснення з ПДВ-наслідків операцій з деривативами (форвардних контрактів).
В даній ІНК базовим активом, під який випускаються деривативи, були майнові права на об'єкт нерухомості в об'єкті будівництва. Тобто по суті продавалися майнові права на нерухомість..
При цьому податкова служба повідомила, що:
- операції з продажу таких деривативів не оподатковуються ПДВ на підставі п. п. 196.1.1 ПКУ;
- операції з постачання базового активу (в даному випадку, майнові права на нерухомість) оподатковуються ПДВ у загальному порядку. При цьому, мабуть, нерухомість була нежитловою, оскільки на житлову, як Ви знаєте, поширюється пільга з ПДВ (крім першої поставки).
Також контролери звертають увагу на важливість наявності в деривативе усіх обов'язкових реквізитів відповідно до Положення № 632 (з метою можливості кваліфікації контракту в якості деривативу).
Ми розцінюємо цей висновок податкової служби позитивно, оскільки ДПС не намагалася прирівняти операції з отримання грошей за деривативи до передоплати за базовий актив. При цьому на практиці цей інструмент може бути використаний для легального зниження ПДВ або хоча б для відстрочення його сплати, зокрема, при інвестуванні в будівництво або в торгівлю (нерухомість, інші матеріальні активи).
Також цей інструмент може бути використаний в зв'язці з інвестиційними фондами, що дозволить досягти економії не тільки на ПДВ, та на податок на прибуток (за рахунок особливостей податкового режиму, яким можуть користуватися інвестиційні фонди).
Якщо Ви бажаєте детальніше ознайомитися з даними інструментом або з моделями бізнесу, в яких він може використовуватися, із задоволенням прокоментуємо Ваші запитання.